Math 5 Plus

FOR FUN: :)

http://www.arcademics.com/games
Unit 1
Introduction



Lesson 1-1
Multiplication Table

Printable Multiplication Table


Divisibility Rules


Factor x Factor = Product


Lesson 1-2
Use clues to help you fill in the empty boxes of your Factor Puzzles.


Lesson 1-3
Rate Tables
Example from
http://www.newsday.com/long-island/education/new-york-common-core-6th-grade-math-
sample-questions-1.10081811


The table below shows how much money a grocery store receives

for selling different amounts of asparagus. If the unit rate is

constant, what are the total sales for 12 pounds?


1.3 Example of a Rate Table.jpg

Notice that this rate situation has been placed in a rate table. A rate situation has a constant
increase. What is the constant increase of sales? Knowing this constant increase, what will
be the total sales for 10 pounds and 12 pounds?

NOTE:
A rate is a special ratio in which the quantities may be described with different units. Rate tables
help us see the structure in a rate situation. You can relate a rate table to the multiplication table.

Lesson 1-4

We have special language that we use to describe unit rates. For example,


The rate is 5 dollars every day.

The rate is 5 dollars each day.

The rate is 5 dollars per day


All of these mean that $5 is repeatedly added 1 time a day over many days. It is a unit rate

that says $5 for each 1 day.


We will be using and practicing this language for many different situations over the next

several days. The special language for rate means that the same rate is repeated,

that it is a constant rate. Many people use rates in their work. For example, a nurse

measures a pulse in heartbeats per minute, gasoline is sold at a price in dollars per

gallon, and many people are paid a rate per hour.

-Math Expressions, Teacher Edition pp. 30, 40

Lesson 1-5
This lesson is a review of what has been learned so far. We will practice "scrambling" rate tables
That is, a rate table in which the rows are out of order.

Lesson 1-6
1- 6 Graph of Rate Table 1 J p. 17 .JPG

Lesson 1-7
We review the Rate Situations and graphing our rate table data.

Lesson 1-8
Lesson 1-8 Linked Rate Tables.JPG
CLICK ON THE PICTURE TO GO TO THE LINK FOR THE VIDEO.


Lesson 1-9
Nice review of what we have covered so far:
1.9 Using Rate Tables to Solve.jpg

Lesson 1-10


Lesson 1-11


Lesson 1-12

y to 12 is equal to 5 to 20

OR

y is to 12 as 5 is to 20

1-12 Numeric Proportions and Factor Puzzles.jpg

Lesson 1-13
1-13 Basic Ratio Solution Strategies.jpg

Lesson 1-14
This lesson is just recapping and reviewing what we have done so far. :)

Lesson 1-15
Real World Problems: Solving for Unit Rates


REVIEW
Unit 1 Vocabulary.jpg


RATE: tells how much is used repeatedly in a given situation.
EXAMPLE: For every can of food that I donate, Mrs. Pardington will donate 5 dollars. The rate
would be adding 5 dollars for every can.
RATIO: two quantities are in the ratio a to b if for every a units of the first quantity there are b units of
the second quantity EXAMPLE: Each pie has 12 ounces of blueberries (so the ratio would be
12 ounces of blueberries to every pie or 12:1)